27.8 C
Skopje
Saturday, July 24, 2021

Сакате да ослабнете? Еве колку храна можат да консумираат жените за време на ДИЕТАТА

Најчитани вести

За време на диетата, мора да обрнеме внимание на количината храна што ја јадеме, без оглед колку е здрава.

Во процесот на губење на тежината, покрај изборот на храна и количината на јаглени хидрати што ги јадеме, многу е важно да се намали количината на храна што ја јадеме. Според препораките на нутриционистите, доколку сакаме да изгубиме тежина, генерално е потребно да се намали внесот на калории за 500 калории на ден во споредба со калориите потребни за одржување на моменталната тежина. Ова ќе ви помогне да изгубите околу 0,45 килограми телесна тежина неделно.

Ова е особено важно за жените, кои постојано размислуваат за својата линија и често се на диети.

Просечна жена која е умерено активна, на возраст меѓу 26 и 50 години, треба да консумира околу 2.000 калории на ден за да ја одржи моменталната тежина, а 1.500 калории да изгуби 0,45 килограми неделно.

Активните жени кои пешачат околу пет километри на ден, треба да внесат 2.200 или повеќе калории за да ја задржат сегашната тежина. За да ослабат 0,45 килограми неделно, треба да внесат околу 1700 калории на ден. На жените во раните дваесетти години им требаат повеќе калории, или околу 2.200 калории на ден, за да ја задржат сегашната тежина.

Жените постари од 50 години треба да консумираат помалку калории или околу 1800 калории на ден за да ја задржат сегашната тежина и околу 1.300 калории на ден за да изгубат 0,45 килограми неделно.

Треба да се напомене дека овие упатства не се однесуваат на бремени жени или жени кои дојат бебе, бидејќи тие мораат да внесуваат значително повеќе калории.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести