29.8 C
Skopje
Wednesday, June 29, 2022

САД ја предупредија Северна Кореја да се откаже од нуклеарната програма

Најчитани вести

САД се подготвени да бидат флексибилни во преговорите чија цел е Северна Кореја да се натера да се откаже од нуклеарната и ракетна програма, но Пјонгјанг мора да се ангажира и да избегнува провокации, изјави американската амбасадорка во ОН, Кели Крафт.

Таа додаде дека САД се подготвени да бидат флексибилни, но тие не можат сами да го решат овој проблем и оти Северна Кореја мора да се ангажира во тој процес. Според неа, Советот за безбедност мора да биде подготвен да одговори на какви било провокации од страна на таа земја.

Советот за безбедност се состана на барање на САД во време кога расте меѓународната загриженост дека Пјонгјанг, поради застојот во преговорите за денуклеаризација меѓу Северна Кореја и САД, би можел да продолжи со нуклеарни и проби на ракети со долг дострел, кои беа прекинати од 2017 година.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com