10.8 C
Skopje
Sunday, October 24, 2021

САД успешно ја тестираа балистичката ракета Tридент II

Најчитани вести

Американската воена морнарица успешно ја тестираше балистичката ракета Тридент II, што беше истрелана од брегот на Кејп Канаверал во државата Флорида.

Примарна цел на оваа акција беше да се демонстрира подготвеноста на Стратешкиот систем на вооружувањето на морнарицата и екипажот пред оперативното распоредување, по планираниот ремонт на дел од подморницата за полнење гориво, соопшти Интернет страницата на американската морнарица navy.mil.

#USSWyoming successfully tests Trident II D5LE missiles over the Atlantic Ocean, Sept. 17th. These tests underscore our readiness and capability for 21st Century Strategic Deterrence. #ForceToBeReckonedWith

DETAILS: https://t.co/TyBMNJVqG2#DASO31 #SSBN742 @COMSUBLANT pic.twitter.com/X10VBbB16T

— U.S. Navy (@USNavy) September 18, 2021

-Овој тест, како и сличните, ја нагласува нашата подготвеност и способност да донесуваме стратешки одлуки во 21 век, рече адмиралот Томас Иши, директор за глобални операции на вооружените сили на САД.

Ова лансирање ракета над Атлантскиот Океан беше 184 -ти успешен тест на ракетата Тридент II.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com