8.8 C
Skopje
Wednesday, February 1, 2023

САД со ултиматум до Кина, или нова истрага за Ковид-19, или изолација

Најчитани вести

Џејк Саливан, советник за безбедност на американскиот претседател Џозеф Бајден, рече дека Кина има уште еден избор или да дозволи уште една меѓународна истрага предводена од Светската здравствена организација за потеклото на коронавирусот на нејзината територија или да биде изолирана од светската заедница.

На прашањето дали американскиот претседател ќе инсистира на уште една меѓународна истрага за потеклото на коронавирусот во Кина, односно за нејзината независност, Саливан одговори дека за ова се дискутирало на неодамнешниот самит на Г7 и дека Бајден ги убедил своите соговорници да ја посетат Кина.

Според Саливан, на Пекинг му бил даден ултиматум, или да ги исполни барањата и да им овозможи на истражувачите да извршат вистинска работа со цел да откријат од каде навистина потекнува Ковид-19, или да се соочат со изолацијата на меѓународната заедница, пренесуваат светските агенции.

Пекинг ја осуди изјавата и ја окарактеризира како сериозно кршење на основните норми за меѓународните односи, обвинувајќи ја Г7 за поттикнување раздор во време кога се потребни заеднички напори.

Новото барање за повторно истражување на потеклото на коронавирусот во Кина доаѓа откако американските медиуми објавија дека првите случаи на пациенти кои имале симптоми како што се оние заразени со Ковид-19 се појавиле далеку пред избувнувањето на пандемијата во лабораторијата во Вухан.

Сепак, постојат и истражувања спроведени во САД, според кои е многу веројатно дека вирусот бил присутен на американско тло дури и пред официјалното прогласување на пандемијата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести