27.8 C
Skopje
Friday, July 30, 2021

САД со предупредување од највисок степен до своите граѓани: Не патувајте во Црна Гора

Најчитани вести

Црна Гора, заедно со Централноафриканската Република и Авганистан и некои други земји, е на списокот на земји обележани од САД со четврти, највисок степен на предупредување до граѓаните да не патуваат во тие земји поради лошата епидемиолошка состојба.

Подгоричкиот портал ЦДМ (CdM) потсетува дека состојбата во Црна Гора е алармантна уште од пред неколку дена, кога Стејт департментот на 16 февруари издаде Предупредување за американските граѓани на Ниво 4, засновано на известување до Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) ) за Црна Гора поради епидемиолошката состојба – „Не патувај“.

На овој начин, според порталот, во 2021 година, Црна Гора, заедно со Индонезија, Централноафриканската Република, Авганистан, Ирак, Алжир, Боливија, Боцвана, Бурма (Мјанмар) и Островите Турк и Каикос „добиле“ највисоко ниво на предупредување поради опасни по живот ризици.

Со овие предупредувања САД јасно ги упатуваат своите граѓани да ја видат ситуацијата во Црна Гора како крајно алармантна, но и дека состојбата не се очекува брзо да се подобри, пренесоа овој медиум.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести