8.8 C
Skopje
Saturday, December 10, 2022

САД разгледуваат опции за судење на напаѓачите на Капитол според федерален закон за организиран криминал

Најчитани вести

Министерството за правда на САД разгледува дали да ги гони членовите на екстремно десничарските групи вклучени во нападот на Капитол на 6 јануари според федералниот закон што најчесто се користи против организирани криминал.

Законот за корумпирани организации и рекет-организации, познат како RICO, им дозволува на обвинителите да се борат против некои тековни рекет-злосторства како што се убиства, киднапирања, мито и перење пари. Законот од 1970 година предвидува значителни кривични санкции, вклучително и до 20 години затвор и конфискација на нелегално стекнати средства преку злосторничко дело.

Извори на американски медиуми, сегашен службеник за спроведување на законот и поранешен вработен, кој неодамна ја напушти сојузната влада, рекоа дека употребата на законот RICO за гонење лица вклучени во насилство на Капитол се дискутира во Министерството за правда, но не е финализиран.

Пет лица, вклучително и еден полицаец, беа убиени во опсадата на Капитол од приврзаниците на поранешниот претседател Доналд Трамп. Се уште не е јасно дали случаите што произлегуваат од нападот ги исполнуваат „правните елементи“ потребни за повикување на законот RICO, изјави поранешен федерален службеник.

Администрацијата на претседателот Џо Бајден предупреди дека домашниот екстремизам е растечка закана по немирите околу и во Капитол на почетокот на оваа година.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести