-8.2 C
Skopje
Wednesday, February 8, 2023

САД потврдија заплена на 36 ирански домени кои ширеле дезинформации

Најчитани вести

Американските власти соопштија дека заплениле 36 домени на веб-страници за вести поврзани со иранската влада кои ширеле дезинформации како дел од пропагандна кампања.

Според американското Министерство за правда била преземена акција против 33 веб-страници што ги користи иранската Радио и Телевизиска унија и други три управувани од милицијата Катаиб Хезболах, поддржана од Иран.

Акцијата се одвива во време на зголемени тензии меѓу двете земји, а новоизбраниот ирански претседател Ебрахим Раиси во понеделникот исклучи преговори или средба со претседателот Бајден, додека двете нации разговараат за враќање на Техеран на нуклеарниот договор во 2015 година.

Министерството соопшти дека домените се во сопственост на американски компании, но страниците не добиле лиценци од американската влада, „со кршење на санкциите на САД“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести