1.8 C
Skopje
Monday, January 30, 2023

САД планираат донација од вкупно 500 милиони вакцини на 100 држави

Најчитани вести

САД имаат намера да донираат 500 милиони дози вакцини на 100 држави, за чие купување Вашингтон веќе постигнал договор со компанијата „Фајзер/Бионтек“.

Се очекува американскиот претседател Џо Бајден да ја соопшти веста денеска, како што објави „Њујорк тајмс“, повикувајќи се на сопствени извори.

Бајден беше под притисок поради глобалниот недостиг на вакцини и разликите во вакцинацијата во богатите и во сиромашните држави.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести