9.8 C
Skopje
Saturday, October 23, 2021

САД обезбедија 500 милиони долари итна помош за авганистанските бегалци

Најчитани вести

Американскиот претседател Џо Бајден одлучи да обезбеди 500 милиони долари за помош на бегалците од Авганистан, соопшти Белата куќа.

Според меморандумот потпишан од Бајден, чиј текст го лиферуваше прес -службата на Белата куќа, сумата од 500 милиони долари ќе биде наменета за задоволување на итните потреби на бегалците, жртвите од конфликтот и другите изложени на ризик како резултат на ситуација во Авганистан ..

Претставници на Пентагон велат дека три американски воени бази (во Вирџинија, Тексас и Висконсин) се подготвуваат да примат до 22.000 евакуирани авганистански граѓани.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com