5.8 C
Skopje
Friday, December 9, 2022

САД: Ние овде многу сериозно го сфаќаме секое нуклеарно оружје или заканата од нивна употреба

Најчитани вести

Ние овде многу сериозно го сфаќаме секое нуклеарно оружје или заканата од нивна употреба, но сакам да кажам дека не видовме причина да го адаптираме нашиот сопствен стратешки нуклеарен став, ниту пак имаме некакви индиции дека Русија се подготвува да употреби нуклеарно оружје, истакна Жан-Пјер.

Во исто време, неименуван официјален претставник на НАТО изјави дека Алијансата не забележала никакви промени во нуклеарната позиција на Русија.

Не видовме никакви промени во нуклеарната позиција на Русија, но НАТО и сојузниците остануваат будни, посочи тој.

Претседателот на Русија, Владимир Путин во минатонеделното обраќање до нацијата, истакна дека неговата земја има „различни деструктивни оружја“ и дека „ќе ги искористи сите расположливи средства“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести