15.8 C
Skopje
Wednesday, October 5, 2022

САД: На Киев не му се потребни воени авиони, туку ракети за одбрана

Најчитани вести

– Авионите не се она што им е најпотребно на нашите украински партнери во моментов. Кога го анализираме уништувањето што Кремљ го прави во регионите на Украина, тоа е главно од ракети, проектили, артилериски оган, изјави портпаролот на Стејт департментот, Нед Прајс, додавајќи дека авионите не се најдобриот начин да се елиминира таквото оружје.

Според Прајс, украинската армија има неколку ескадрили авиони способни да летаат. Тој нагласи дека ефикасноста на руската флота борбени авиони е ограничена од системите за воздушна одбрана на Украина на теренот, без разлика дали станува збор за поголеми ракети „земја-воздух” или преносни системи „Стингер” што ги обезбедуваат Американците.

Тој истакна дека САД ќе продолжат да испраќаат ракетни системи „земја-воздух” во Украина.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com