8.8 C
Skopje
Wednesday, February 1, 2023

САД и Турција разговараат за безбедносна соработка во Авганистан

Најчитани вести

Во тек се разговори меѓу САД и Турција за безбедносна соработка во Авганистан, изјави портпаролот на Стејт департментот Нед Прајс, откако Анкара понуди да управува и да го чува аеродромот во Кабул по повлекувањето на американските сили.

Прајс одби да даде детали за тоа како треба да функционира договорот.

– Ја поздравуваме конструктивната улога на Турција кога станува збор за повлекувањето и пошироката безбедносна состојба во Авганистан, изјави Прајс, додавајќи дека двете земји сè уште разговараат за поширока безбедносна соработка во Авганистан.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести