Home » САД испраќа 40 милијарди долари помош за Украина

САД испраќа 40 милијарди долари помош за Украина

by Журнал.мк

Американскиот Сенат гласаше за одобрување на нов предлог-закон од 40 милијарди долари за обезбедување воена и хуманитарна помош за Украина. Тоа е најголемиот пакет итна помош досега за Украина.

Пакетот ја носи вкупната американска помош испорачана на Украина на повеќе од 50 милијарди долари, вклучително и 6 милијарди долари за безбедносна помош, како што се обука, опрема, оружје и поддршка.

Нацрт-законот – кој беше усвоен од Претставничкиот дом со широка двопартиска поддршка на 10 мај – се очекуваше да биде усвоен претходно оваа недела, но беше блокиран од републиканецот од Кентаки, Ранд Пол, поради спорот за надзорот на трошоците.

Но, лидерот на републиканскиот Сенат, Мич Меконел, ги отфрли овие грижи и им рече на новинарите дека Конгресот има „морална одговорност“ да ја поддржи „самоодбраната на суверена демократија“.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го пофали пакетот помош како „значаен придонес на САД за обновувањето на мирот и безбедноста во Украина, Европа и светот“.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More