25.8 C
Skopje
Thursday, July 7, 2022

САД испраќа 40 милијарди долари помош за Украина

Најчитани вести

Американскиот Сенат гласаше за одобрување на нов предлог-закон од 40 милијарди долари за обезбедување воена и хуманитарна помош за Украина. Тоа е најголемиот пакет итна помош досега за Украина.

Пакетот ја носи вкупната американска помош испорачана на Украина на повеќе од 50 милијарди долари, вклучително и 6 милијарди долари за безбедносна помош, како што се обука, опрема, оружје и поддршка.

Нацрт-законот – кој беше усвоен од Претставничкиот дом со широка двопартиска поддршка на 10 мај – се очекуваше да биде усвоен претходно оваа недела, но беше блокиран од републиканецот од Кентаки, Ранд Пол, поради спорот за надзорот на трошоците.

Но, лидерот на републиканскиот Сенат, Мич Меконел, ги отфрли овие грижи и им рече на новинарите дека Конгресот има „морална одговорност“ да ја поддржи „самоодбраната на суверена демократија“.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го пофали пакетот помош како „значаен придонес на САД за обновувањето на мирот и безбедноста во Украина, Европа и светот“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com