23.8 C
Skopje
Tuesday, July 27, 2021

САД испраќаат помош за Индија од 100 милиони долари за борба со пандемијата

Најчитани вести

САД и испраќаат на Индија залихи од повеќе од 100 милиони долари за да и помогнат во борбата против епидемијата со Ковид-19, соопшти Белата куќа. САД ќе испратат повеќе од 1.000 боци за кислород, единици за производство на кислород, 15 милиони маски N95, милион брзи дијагностички тестови и друга опрема што им е потребна на индиските болници, се вели во соопштението. Најавено е и испраќање на милиони вакцини.

„Исто како што Индија испраќаше помош до САД кога нашите болници имаа проблеми за време на пандемијата, САД се решени да и помогнат на Индија“, соопшти Белата куќа.

Индија со денови бележи нови црни рекорди – вчера повторно имаше повеќе од 300.000 новоинфицирани, со што бројот на заразени во Индија достигна речиси 18 милиони со повеќе од 200.000 смртни случаи.

Болниците се преполни и отфрлаат пациенти поради недостаток на кревети и резерви на кислород.

Европската унија, Велика Британија, Германија, Русија најавија помош за Индија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести