9.8 C
Skopje
Wednesday, February 1, 2023

САД изведоа воздушни напади во Ирак и Сирија

Најчитани вести

Американската армија вчера изврши воздушни напади врз силите поддржани од Иран во Ирак и Сирија, одговарајќи на нападите со беспилотни летала врз американскиот персонал и објекти во Ирак, соопшти Пентагон.

Според соопштението, американската војска имала за цел оперативни објекти и складишта за оружје на две локации во Сирија и една во Ирак, во кои не се открива дали има жртви или жртви во нападите.

Нападите са извршени по директна извршна наредба на претседателот Џо Бајден и ова е вторпат американскиот претседател, откако ја презеде функцијата пред пет месеци, да нареди напад врз силите поддржани од Иран.

„Како што покажуваат вечерашните напади, претседателот Бајден јасно стави до знаење дека ќе дејствува за да ги заштити персоналот на САД“, соопшти Пентагон.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести