Home » САД загрижени за ситуацијата во Нигер

САД загрижени за ситуацијата во Нигер

by Журнал.мк

САД се длабоко загрижени за случувањата во Нигер и ги осудуваат обидите за воен удар за преземање на власта. Бунтовниците го прогласија за шеф на државата генералот кој го предводеше пучот.

„Сè уште веруваме дека има простор за дипломатија. Сè уште веруваме дека ние и нашите сојузници, особено нашите африкански партнери, ќе продолжиме да правиме сè што можеме за да се осигураме дека претседателот Базум ќе остане на власт“, изјави Џон Кирби-портпарол на Советот за национална безбедност на САД.

Претходно, Генералот Абдурахман Тчиани побара поддршка од нацијата и меѓународните партнери.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More