8.8 C
Skopje
Saturday, October 23, 2021

САД донираат 500.000 вакцини на Косово

Најчитани вести

Според твитот на Стејт департментот на САД, првата серија од оваа донација веќе е на пат кон Косово.

Државниот секретар Ентони Блинкен рече дека донацијата на 500.000 бакцини „Фајзер“ се испорачува преку КОВАКС механизмот и „ги претставува заедничките вредности и непоколебливите врски меѓу нашите народи“, пренесува Exit.al.

Во јули и август, Косово забележа скок на бројот на случаи на Ковид-19, а во изминатите неколку дена, на дневно ниво имаше и по 2.000 случаи – највисоки бројки од почетокот на пандемијата.

Во Косово има 18.287 активни случаи а повеќе од 500 луѓе бараат болничка нега.

Целосно вакцинирани се 234.731 лица, а 447.676 примиле една доза од вакцината.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com