18.8 C
Skopje
Friday, October 7, 2022

САД воведоа санкции за иранскиот министер за надворешни работи

Најчитани вести

Aдминистрацијата на американскиот претседател, Доналд Трам, објави дека вовела санкци за иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф, со цел дополнителен притисок врз земјата.

Министерството за финансии на САД соопшти дека санкции се воведени заради тоа што Зариф дејствувал во име на иранскиот врховен лидер ајатолахот Али Хамнеи, пренесе „АП“.

Како што се наведува, санкциите на Зариф се воглавно симболични, бидејќи нему ќе му биде оневозможено да патува во Обединетите Нации.

По санкциите Зариф се огласи со порака на Твитер дека не поседува имот вон државата и додаде дека тој и неговото смејство не се погодени со санкциите.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com