22.8 C
Skopje
Tuesday, May 17, 2022

САД блокираа извештај на Советот за безбедност за конфликтот меѓу Израел и Хезболах

Најчитани вести

САД блокираа Советот за безбедност на ОН да издаде заедничко соопштение за неодамнешната размена на прекуграничен оган меѓу израелските сили и милитантната група Хезболах во јужен Либан.

Оригиналниот нацрт би ги осудил сите прекршувања на сината линија, која претставува линија за разделување, поставена токму од САД, пренесе агенцијата АП.

Според наводи на дипломати од ОН, Вашингтон во два наврата го блокирал соопштението, наведувајќи дека и Хезболах мора да биде осуден во текстот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com