Home » Руте: Загрижен сум за С. Македонија, а со тоа и Албанија, поради бугарската блокада

Руте: Загрижен сум за С. Македонија, а со тоа и Албанија, поради бугарската блокада

by Журнал.мк

Марк Руте – премиерот на Холандија пред почетокот на Европскиот самит во Брисел изрази загриженост поради бугарската блокада за Северна Македонија, но и на Албанија. Тој нагласи дека се прават обиди да се надмине спорот, а според него, шансите за такво нешто се 50-60 отсто.

„Во врска со Западен Балкан, ситуацијата се разликува од земја до земја. Босна знае дека има работа пред да добие кандидатски статус, Косово има направено одреден напредок кон визна либерализација, но, најмногу сум загрижен околу Северна Македонија, а со тоа и Албанија, поради бугарската блокада на земјата и започнување на пристапните преговори“ порача Руте во Брисел.

Холандскиот премиер смета дека Бугарите прават напори за да се направи чекор напред, но тоа треба да биде прифатливо и за Македонците.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More