29.8 C
Skopje
Thursday, May 26, 2022

Русковска: Заев прв нѐ извести за „Рекет“ и праша дали да поднесе кривична

Најчитани вести

Премиерот Зоран Заев на вчерашната прес-конференција изјави дека бизнисмени му се пожалиле оти се уценувани и дека тој тоа го пријавил.

По ова, се огласи и шефицата на обвинителството за организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, која за „Независен весник“ вели оти всушност Заев е тој кој прв ги известил по неа и по републичкиот обвинител Љубомир Јовески.

– Премиерот усно нè извести мене и јавниот обвинител на РСМ, притоа изразувајќи подготвеност да дојде и да поднесе кривична пријава на записник. Но ние му советувавме сведокот да дојде во Обвинителство и да пријави – вели Русковска за „Независен“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com