Home » Руски хеликоптер навлезе во финскиот воздушен простор

Руски хеликоптер навлезе во финскиот воздушен простор

by Журнал.мк

Руски воен хеликоптер го нарушил финскиот воздушен простор, соопшти финското Министерство за одбрана, додека земјата разгледува потенцијална кандидатура за членство во НАТО.

„Типот на авион е хеликоптер Ми-17, а длабочината на сомнителниот прекршок е околу четири до пет километри“, изјавил портпаролот на министерството за АФП.

Инцидентот се случил во средата во 9:40 часот по локално време. Ова е второ нарушување на рускиот воздушен простор годинава, по претходното во април, а и двете се случија по војната во Украина.

Цивилен транспортен авион на руската армија на 8 април накратко навлезе во финскиот воздушен простор.

Експертите предупредија дека Финска и Шведска најверојатно ќе бидат подложени на руско мешање бидејќи сметаат дека пристапувањето во НАТО е средство за одвраќање на агресијата од нивниот источен сосед, пренесува Девен аваз.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More