17.8 C
Skopje
Thursday, August 18, 2022

Руски имунолог: Напролет нема да има нов бран на коронавирус

Најчитани вести

Рускиот специјалист за особено опасни инфекции, доктор на медицински науки Владислав Жемчугов, рече дека не очекува нов бран на коронавирусот напролет, бидејќи дотогаш ќе се формира доволно ниво на имунитет кај населението.

„Напролет нема да има бран на коронавирусот, имунолошкиот слој веќе ќе биде таков што вирусот нема да може да помине. Кој ќе се разболи? Нови пациенти. Зошто Кинезите се плашат толку многу? Затоа што малку луѓе ја преболеа короната, а народот е многуброен“, рече Жемчугов.

Според него, сончевото време ќе игра улога и напролет, бидејќи ултравиолетовото зрачење е смртоносно за вирусот.

Имунологот посочи дека падот на бројот на пациенти во Русија ќе продолжи уште две недели. Тој рече дека ниските температури не се погодни за вирусот и тој практично не се шири на улица. Жемчугов додаде дека на ситуацијата нема да влијае ниту ширењето на британскиот вид коронавирус.

Докторот по биолошки науки, вирологот Алексеј Аграновски, од своја страна, рече дека е малку веројатно студеното време да ја зголеми или намали брзината на ширење на коронавирусо, бидејќи луѓето обично не се заразуваат на отворено.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com