24.8 C
Skopje
Saturday, May 28, 2022

Руски активист осуден на четири години затвор

Најчитани вести

Суд во Москва осуди на четири години затвор член на Окружна изборна комисија поради кршење на закон за улични протести.

Обвинителството барало Константин Котов да биде осуден на четири и пол години, додека одбрана барала тужбата да биде отфрлена.

Максималната казна за делата за кои се товари е пет години.

Котов претходно три пати бил парично казнет поради учество во неодобрени протести во Москва на 2 март, 13 мај и 12 јуни.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com