12.8 C
Skopje
Monday, June 14, 2021

Руски авиони извршија напади во северозападна Сирија во близина на границата со Турција

Најчитани вести

Руски борбени авиони погодија области во близина на густо населени градови и кампови во северозападна Сирија под контрола на опозицијата во близина на турската граница, соопштија денеска очевидци и извори на бунтовниците. Ова се први такви напади годинава.

Извори велат дека руска ракета земја-земја го погодила и градот Ках, додедка руските воздушни напади се приближиле до густо населените бегалски кампови долж границата со Турција.

Портпарол на Националната армија, бунтовнички сојуз поддржан од Турција на северозапад, нагласи дека Русија, која ја поддржува владата во Дамаск, се обидела да го дестабилизира последното упориште на бунтовниците во Сирија, но ракетите не укажуваат на голем напад врз Идлиб.

Турското Министерство за одбрана претходно соопшти дека пет лица се убиени и 10 повредени во артилериски напад на владините сили врз болница во северозападна Сирија, каде Турција има воено присуство.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести