15.8 C
Skopje
Saturday, October 1, 2022

Руските трупи ограбиле и уништиле лабораторија во „Чернобил“

Најчитани вести

Украинските власти тврдат дека руските трупи ја ограбиле и уништиле лабораторијата во нукларната централа „Чернобил“, пренесува „Би-Би-Си“.

Украинската Државна агенција за управување со зоните на исклучување сооштиле дека руските војници ангажирани во акциите кај Припјат ја оштетиле Централната аналитичка лабораторија во централата каде се обработувал радиоактивен отпад.

Агенцијата преку „Фејсбук“ објави дека во лабораторијата имало „многу активни примероци радионуклиди, што сега се во рацете на напријателот“.

Лабораторијата вредна околу шест милиони евра поседувала и „вредна аналитичка опрема“ каква што нема во Европа, тврдат од Агенцијата.

Нуклеарната централа „Чернобил“ каде во 1986 година се случи најголемата нукеларан несреќа во историјата на човештвото, не е повеќе оперативна, но местото на експлозијата бара постојан надзор.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com