7.8 C
Skopje
Friday, October 22, 2021

Руските научници ја измениле вакцината „спутник В“ за употреба против делта-сојот

Најчитани вести

Руските истражувачи објавија дека ја измениле вакцината против коронавирус „спутник В“, која се користи повеќе од една година, за употреба против повеќе заразниот делта-сој.

„ Вакцината што ја изменивме веќе е во фрижидер“, рече директорот на институтот Гамалеја, Александар Гинзбург. Тој додаде дека се уште е рано да се зборува за степенот на ефективност на вакцината.

Други производители на вакцини низ целиот свет веќе работат на измена на нивните вакцини за да бидат што е можно поефикасни против делта-сојот.

Во исто време, Гинзбург се залага за употреба на вакцина наречена „Спутник светлина“ како зајакнувачка вакцина за оние кои двапати примале вакцина на „Фајзер-Бионтек“.

Русија досега разви вкупно четири вакцини против коронавирус и работи на петтата, тврдат руските власти.

Спутник В која е одобрена во околу 70 земји, се пласира и се користи на меѓународниот пазар.

Рускиот министер за здравство Михаил Мурашко вели дека стапката на ефикасност на „спутник В“ е 83 проценти кога станува збор за делта-сојот на коронавирусот.

Русија, како и многу земји во светот, во моментов се бори со делта-сојот. Околу 800 смртни случаи од Ковид-19 се евидентираат таму секој ден.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com