27.8 C
Skopje
Sunday, July 3, 2022

Руските воени хеликоптери пристигнаа во Белград (ВИДЕО)

Најчитани вести

Спутник на српски јазик објави снимка на која на небото над Белград се гледа рускиот транспортен авион Ан-124 „руслан“ кој ги донесе во Србија четири нови воени хеликоптери.

„Руслан“ слета вчера, со хеликоптерте Ми-35М наменети за Военото воздухопловство и противвоздушната одбрана на Војската на Србија.

Автор на снимката е Урош Митровиќ, кој го снимил моментот на слетувањето на авионот на воениот аеродром во Батајница.

Русија вчера пред предвидениот рок ѝ испорача на Србија четири борбени хеликоптери Ми-35М кои во следниот период треба да го зајакнат српското воено воздухопловство.

Според претходните најави, „триесет и петките“ требаше да стигнат на почетокот на 2020, но испорачани се порано на два дена пред средбата на претседателите на Русија и Србија, Владимир Путин и Александар Вучиќ, во Сочи.

ЕКСКЛУЗИВНО: Моћни „Руслан“ доноси 4 нова хеликоптера Ми-35М за Војску Србије

ЕКСКЛУЗИВНО: Моћни „Руслан“ доноси 4 нова хеликоптера Ми-35М за Војску Србијеhttps://sptnkne.ws/A87c

Posted by Sputnik Србијa on Monday, December 2, 2019

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com