5.8 C
Skopje
Wednesday, October 5, 2022

Руска новинарка загина во гранатирањето на Киев

Најчитани вести

Руската новинарка Оксана Баулина загина при руското гранатирање на Киев. Од почетокот на руската инвазија, таа известувала од Киев и Лавов за истражувачкиот сајт „Инсајдер“ и загинала додека ги снимала штетите во населбата Подил.

Четириест и двегодишната Баулина порано работела за антикорупциската фондација на Андреј Навални, која беше прогласена за незаконска и екстремистичка, поради што ја напуштила Русија, како и други нејзини колеги.

Баулина е петта личност од медиумите која го загуби животот во Украина од почетокот на руската инвазија пред еден месец. Претходно загинаа украинскиот снимател Јевгени Сакун, американскиот филмаџија и новинар Брент Рено и тандемот од „Фокс њуз“ Пјер Закшевски и Олександра Кувшинова.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com