22.8 C
Skopje
Tuesday, May 17, 2022

Руска агенција откри дека се формирал радиоактивен облак над Северодвинск

Најчитани вести

Руската метеоролошка агенција откри радиоактивни изотопи на стронциум, бариум и лантан во тестирани примероци по несреќата за време на тестот на ракетниот мотор.

Облакот на радиоактивни инертни гасови настанал како резултат, како што се тврди, на пропаѓањето на изотопите и предизвикал краток пораст на зрачењето во градот Северодвинск, на далечниот север на Русија, пренесува Ројтерс.

Агенцијата потсетува дека руските власти признаа дека експлозијата во базата за лансирање проектили, при што загинаа пет лица, била од нуклеарен карактер.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com