10.6 C
Skopje
Saturday, October 16, 2021

Руската морнарица наскоро ќе добие три нуклеарни подморници

Најчитани вести

Како што соопштил анонимен извор за „Спутник“, станува збор за стратешката подморница „Кнез Олег“ (проект 955А, „Бореј-А“), повеќенаменската „Новосибирск“ (проект 885М, „Јасењ-М“) и носачот на беспилотни летала „Посејдон“ / „Белгород“ (проект 09852).

Според изворот, „Кнез Олег“ ќе биде предадена на воената флотата во септември оваа година, „Новосибирск“ во декември, додека „Белгород“ ќе заврши со тестирање до септември годинава.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com