1.8 C
Skopje
Sunday, January 29, 2023

Русија ја поздравува идејата заливските држави да потпишат пакт за ненапаѓање

Најчитани вести

Русија смета дека е интересен и продуктивен предлогот на Иран за земјите од Персискиот Залив да потпишат пакт за ненапаѓање, изјави рускиот заменик-министер за надворешни работи, Сергеј Рјабков, за ТАСС.

„Со интерес го разгледавме неодамнешниот предлог на иранскиот министер за надворешни работи, Џавад Зариф, земјите од Персискиот Залив да потпишат пакт за ненапаѓање, што исто така е продуктивна идеја“, рече Рјабков.

Зариф претходно изјави дека Техеран се обидува да воспостави балансирани односи со земјите од Персискиот Залив и дека е подготвен да потпише пакт за ненапаѓање со нив.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести