10.6 C
Skopje
Saturday, October 16, 2021

Русија ја одобри петата вакцина против коронавирусот

Најчитани вести

Истиот ден кога земјата го собори рекордот според бројот на смртни случаи од Ковид-19 во еден ден, Русија ја одобри својата петта вакцина против коронавирусот, јавија синоќа руските медиуми, пренесе ДПА.

Вакцината „EpiVacCorona-N“ е додадена во Државниот регистар на лекови, а е развиена во истражувачкиот центар „Вектор“, во сибирскиот град Новосибирск.

Руските власти вчера соопштија за 820 смртни случаи во еден ден, а се поврзани со коронавирусот, што претставува црн рекорд од почетокот на пандемијата, пренесе ДПА.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com