Русија со автопат долг 2.000 километри ќе се поврзе со Кина

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on google
Share on linkedin
Share on email
Share on print

Рускиот премиер Дмитриј Медведев одобри изградба на автопат долг 2.000 километри, што би требало да ја поврзи Русија со Кина.

Изградбата на автопатот ќе чини 9,4 милијарди долари.

Автопатот од руско-кинеската граница ќе се простира на запад и ќе претставува најкраток пат за копнен транспорт на стока од Кина во Европа. Исто така ќе го олесни и автомобилскиот сообраќај помеѓу Европа, западна Русија и Централна Азија.

Кинескиот претседател Си Џинпинг во 2013 година ја промовираше инфраструктурната политика – изградба на пристаништа, патишта и железница со цел да се создаде нов трговски коридор, кој ќе ја поврзи Кина со Азија, Африка и Европа.

З.Х.

Оставете коментар

Актуелно

@2019 – Новинска агенција ЖУРНАЛ. Сите права се задржани.

Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.