17.8 C
Skopje
Monday, September 26, 2022

Русија протера 40 германски дипломатски персонал

Најчитани вести

Руското Министерство за надворешни работи во понеделникот соопшти дека прогласило 40 германски дипломатски персонал за „персона нон грате“ во одмазднички потег откако Берлин протера исто толку руски дипломати.

Во соопштението, руското Министерство за надворешни работи соопшти дека ја донело одлуката откако Германија на 4-ти април прогласи „значителен број“ службеници во руската амбасада во Берлин за „непожелни“.

Германската министерка за надворешни работи Аналена Баербок рече дека протераните Руси всушност никогаш не правеле никаква дипломатија за време на нивниот престој во Германија, туку „систематски работеле против нашата слобода и кохезијата на нашето општество“.

Спротивно на тоа, протераните германски дипломати работеа напорно на билатералните односи и покрај тешките околности, рече таа во изјавата, додавајќи дека веста била очекувана.

„Русија сама си нанесува штета со денешните протерувања“, рече таа.

Германија беше една од неколкуте европски земји кои протераа руски дипломати по извештаите за пронајдени масовни гробници и за убиства на цивили во украинскиот град Буча за време на руската окупација.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com