17.8 C
Skopje
Monday, September 26, 2022

Русија продолжува да го гранатира Донбас

Најчитани вести

Руското гранатирање продолжува во областите на Доњецк и Луганск, а украинските сили одбиле неколку напади кои резултирале со уништување на руски тенкови, возила и артилериска опрема, соопшти денеска британското Министерство за одбрана.

Претходната употреба на фосфорна муниција од страна на руските сили во регионот на Доњецк ја зголемува и можноста ваквите напади со фосфорни гранати да се повторат и во Мариупол, бидејќи борбите околу тој град се интензивираат, соопшти британската воена разузнавачка служба.

Во извештајот се наведува дека континуираното потпирање на Русија на ракети без екипаж во голема мера го зголемува ризикот од дополнителни цивилни жртви.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com