20.8 C
Skopje
Thursday, October 6, 2022

Русија покажа ново оружје, куче робот вооружено со ракетен фрлач

Најчитани вести

Во Москва во тек е голема воена изложба на руската армија – „Армија 2022“. Руската новинска агенција „Риа новости“ објави видео од куче робот опремено со противтенковски ракетен фрлач (RPG-26).

Претходно, на изложбата Москва покажа и модел на планираната нова вселенска станица, што ќе ја изгради Русија.

Планираната станица беше наречена РОСС од руските државни медиуми.

Да потсетиме дека Русија претходно најави дека планира да ја напушти Меѓународната вселенска станица по 2024 година.

НАСА соопшти дека сѐ уште не добила официјална потврда за планираното повлекување на Русија, пренесе „Блиц.рс“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com