23.8 C
Skopje
Tuesday, July 27, 2021

Русија: Нашите вакцини обезбедуваат заштита и против британскиот сој коронавирус

Најчитани вести

Две вакцини одобрени во Русија обезбедуваат заштита од заразниот сој коронавирус откриен во Велика Британија, соопштија денеска руските власти. Компаративна студија покажа дека антителата создадени по вакцинирањето со вакцината „Спутник V“ и „ЕпиВакКорон“ исто така штитат од британскиот сој, објави агенцијата за заштита на потрошувачи Роспотребнадзор. Досега не е спроведено истражување дали ова важи и за јужноафриканската мутација. Германскиот институт „Роберт Кох“ (РКИ) за контрола на инфекции објави дека сè уште нема докази дека вакцините се помалку ефикасни против британскиот сој, кој исто така се шири низ Германија. Експертите веруваат дека некои вакцини се помалку ефикасни против јужноафриканскиот сој. „Спутник V“ е на рускиот пазар веќе шест месеци и се користи во повеќе од 15 земји, а „ЕпиВакКорон“ нема да се користи до март.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести