Home » Русија има нов доказ дека Украина планирала напад на Донбас

Русија има нов доказ дека Украина планирала напад на Донбас

by Журнал.мк

Руското Министерство за одбрана тврди дека дошло до тајни документи кои „докажуваат“ дека Киев планирал напад врз сепаратистите поддржани од Русија во источна Украина.

Новинската агенција Ројтерс вели дека министерството објавило шест страници документи кои „докажуваат“ дека Киев планирал воен напад врз бунтовничките региони во Донбас поддржани од Русија.

Ројтерс вели дека не може самостојно да ги потврди документите – напишани на украински – кои се чини дека ги прикажуваат борбените подготовки за тактичките воени единици.

Минатиот месец претседателот Путин призна два региони поддржани од Русија во источна Украина, самопрогласената Народна Република Доњецк и Народна Република Луганск, како независни држави.

Набргу потоа наредил војници во два региони, пред да започне војната во Украина, пишува Би-Би-Си.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More