9.8 C
Skopje
Wednesday, December 7, 2022

Русија заплени три рибарски брода на Северна Кореја

Најчитани вести

Руските граничари заплениле три рибарски брода на Северна Кореја и уапсиле 262 члена на екипажот во водите за кои Москва смета дека е нејзина ексклузивна економска зона.

Бродовите се наоѓаат во пристаништето Находка, а граничарите заплениле товар од 30.000 лигњи и илегална опрема за риболов, се вели во извештајот.

Тоа е втор ваков инцидент овој месец, пренесува „Ројтерс“.

Русија веќе приведе два брода на Северна Кореја на 17 септември, кои нападнаа гранична патрола во руските територијални води во Јапонското Море.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести