19.8 C
Skopje
Thursday, June 17, 2021

Русија го протера секретарот на албанската амбасада во Москва

Најчитани вести

Русија соопшти дека го протерала секретарот на Албанската амбасада во Москва како одговор на протерувањето на рускиот дипломат од Албанија минатиот месец.

Албанскиот амбасадор во Русија бил повикан во Министерството за надворешни работи, каде што му била врачена нота за протерување на првиот секретар на амбасадата.

Руското министерство за надворешни работи објави дека албанскиот дипломат мора да ја напушти Русија во рок од 72 часа.

Претходно, на руски дипломат му беше наредено да ја напушти Албанија во јануари поради кршење на правилата за борба против пандемијата на корона вирусот.

Русија оцени дека станува збор за „измислен изговор“

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести