14.8 C
Skopje
Thursday, October 6, 2022

Русија го обвини Израел дека ги поддржува неонацистите во Украина

Најчитани вести

Израел изрази поддршка за Украина по почетокот на конфликтот во февруари, но избегна директна критика од Москва и не воведе формални санкции за руските олигарси, внимавајќи да не ги наруши односите со Русија, моќен посредник во соседна Сирија.

var ai_block_div = document.getElementsByClassName (‘ai-viewports’); ai_insert_code (ai_block_div [ai_block_div.length – 1]);

Руското Министерство за надворешни работи денеска го обвини Израел дека ги поддржува неонацистите во Украина, што дополнително ги поттикна тензиите меѓу двете земји, кои започнаа со тврдењето на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров дека Адолф Хитлер има еврејско потекло.

Израелските власти вчера го критикуваа Лавров, велејќи дека неговото тврдење – изнесено кога зборуваше за украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој е Евреин – е „непростлива“ лага, пренесува Ројтерс.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com