Home » Русија: Веста за бомбардирањето на детска болница е лажна

Русија: Веста за бомбардирањето на детска болница е лажна

by Журнал.мк

Русија ги опиша тврдењата на Украина дека го извршила ужасното бомбардирање на детската болница во Мариупол како „лажни вести“, велејќи дека зградата повеќе не е породилиште и дека одамна била преземена од војници.

– Така се раѓаат лажните вести – изјави Дмитриј Полјански, првиот заменик постојан претставник на Русија во Обединетите нации, објавија на Твитер.

Полјански рече дека Русија на 7 март предупредила дека болницата е претворена во воен објект од кој пукале Украинците.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја обвини Русија за геноцид откако украинските власти соопштија дека руски авион бомбардирал детска болница во средата.

Бремените жени и децата можеби се уште се заробени под урнатините по руското бомбардирање, а спасувачите очајнички бараа цела ноќ.

Украинските власти соопштија дека најмалку 17 лица се повредени во гранатирањето, во кое учествувале тешки трудници меѓу луѓето изнесени од уништената болница на носилки.

Британскиот премиер Борис Џонсон го осуди нападот како „перверзен“.

Претходно руските власти ветија дека ќе престанат да пукаат за да можат барем дел од заробените цивили да избегаат од пристанишниот град, каде стотици илјади луѓе се кријат без вода и струја повеќе од една недела.

Двете страни ја обвинија другата за неуспехот на евакуацијата.

– Каква држава е ова, Руската Федерација, која се плаши од болници, се плаши од породилишта и ги уништува – рече Зеленски во телевизиско обраќање доцна во средата.

Зеленски го повтори својот повик до Западот да ги заостри санкциите кон Русија „со цел да седне на преговарачка маса и да се стави крај на оваа брутална војна“.

Бомбардирањето на детската болница е, како што рече, „доказ дека се случува геноцид врз Украинците“, пишува mirror.co.uk.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More