-3.2 C
Skopje
Wednesday, January 19, 2022

Русите се пласираа во финале на Дејвис купот, таму ги чека Хрватска

Најчитани вести

Данил Медведев и Андреј Рубљов ја предводеа Русија до финале на тенискиот Дејвис куп во Шпанија откако двајцата тенисери доминираа на мечевите против ривалите од Германија.

Второпласираниот на АТП листата – Медведев лесно излезе на крај со Јан Ленард Штруф со 6-4 и 6-4, а Рубљов беше уште поубедлив против Доминик Кепфер – 6-4 и 6-0.

Хендикеп за Германците беше отсуството на Александер Зверев.

Утре противник на Русите во финалето ќе им биде селекцијата на Хрватска која ја елиминираше селекцијата на Србија.
И двете селекции ќе тежнеат да дојдат до својата трета Дејвис куп титула.

Медведев во финалето најверојатно ќе оди на Марин Чилиќ, но тој е фаворит затоа што досега нема загубено ниту еден сет на турнирот во Мадрид.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com