Home » Русите надмоќно до златото во штафетата 4×10 километри

Русите надмоќно до златото во штафетата 4×10 километри

by Журнал.мк

Русија во голем стил го освои златниот медал, во машката штафетна трка на 4×10 километри на Зимските олимписки игри во Пекинг. За Русија ова е прво штафетно злато на ЗОИ по пауза од 42 години.

Русите и пред трката беа фаворити, а победата ја најави Алексеј Червоткин во првата измена, кога стекна предност од 22 секунди во однос на ривалите. До крајот Александар Бољшунов, Денис Шпицов и Сергеј Устјугов само ја зголемија предноста. На крајот имаа време од 1:54:50,5 часа.

Голема борба водеа Норвешка и Франција за сребрениот медал. Мањифика успеа да го стигне Клебо во последните 3,3 километри, меѓутоа Норвежанецот покажа дека е подобра спринтер и успеа да го одбие нападот.

Штафетата на Норвешка задоцни за 67 секунди, а Французите од Русите имаа послаб резултат за 76 секунди.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More