23.8 C
Skopje
Saturday, June 25, 2022

Рохани-Макрон: Иран не сака војна со САД

Најчитани вести

Иранскиот претседател, Хасан Рохани во телефонски разговор со францускиот претседател, Емануел Макрон, изјавил дека Иран не сака војна со САД.

Рохани му рекол на Макрон дека неговата земја ќе се спротивстави ако САД повторно го загрозат нивниот територијален суверенитет бидејќи тоа е должност на војската, пренесе „Ројтерс“.

Претходно, иранскиот министер за надворешни работи, Мохамед Џавад Зароф по повод воведувањето на новите американски санкции изјави дека политичките јастреби блиски до Трамп се жедни за војна, наместо за дипломатија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com