24.8 C
Skopje
Tuesday, May 24, 2022

Рот упати јасна порака: Бугарија да го признае македонското малцинство

Најчитани вести

Поранешниот германски министер, сега пратеник Михаел Рот на својот Твитер профил ја поздрави средбата на премиерите Ковачевски и Петков и побара признавање на македонското малцинство во Бугарија.

-Многу е добро што се среќаваат новите премиери на Бугарија и на Северна Македонија. Како што Северна Македонија признава бугарско малцинство, конечно Бугарија мора да ги спроведе пресудите на Европскиот суд за човекови права и да признае македонско малцинство во Бугарија. Во ЕУ ниту една земја не смее да одлучува за јазикот и културата на друга земја“, напиша Рот на Твитер.

Рот во владата на канцеларката Ангела Меркел беше министер за Европа и важи за голем поддржувач на Македонија и нејзинината евроинтеграција.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com