15.8 C
Skopje
Monday, June 21, 2021

Рот: ЕУ што е можно побргу да ги почне преговорите за членство со Македонија и Албанија

Најчитани вести

Пред почетокот на заседанието на шефовите на дипломатиите на земјите членки на ЕУ, германскиот министер за Европа, Михаел Рот, истакна дека мирот, напредокот, стабилноста и владеењето на правото се од витално значење за сите во Европската Унија.

Рот истакна дека Европската Унија мора да ги исполни своите ветувања. „Ние мора да им вдахнеме живот на нашите определби“, рече тој истакнувајќи дека и Албанија и Северна Македонија го направија потребното и затоа Европската Унија мора токму сега да го стори она што е до неа.

„ЕУ треба да ги почне преговорите за членство со Албанија и Северна Македонија што е можно побргу и се надевам дека билатералните проблеми може да се решат на билатерално ниво, а не на ниво на Унијата“, рече германскиот министер.

„Постои посебна одговорност на европските дваесет и седуммина, а ЕУ и Германија се подготвени да сторат сѐ што е можно во тој поглед“, заклучи Рот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести