27.8 C
Skopje
Sunday, July 3, 2022

Роналдо со последната награда во Италија испиша историја во европскиот фудбал

Најчитани вести

Кристиано Роналдо во понеделникот не ја доби „Златната топка“ која заврши кај неговиот долгогодишен ривал во светскиот фудбал, Лионел Меси.

Сепак, Роналдо истата вечер освои награда и тоа за играч на годината во Италија. Со добивањето на оваа награда Роналдо стана првиот што освоил награда за најдобар фудбалер во Премиер лигата, Ла Лига и Серија А.

Претходно Роналдо како што е добро познато го носеше дресот на Манчестер Јунајтед и Реал Мадрид. Во редовите на Јунајтед во сезоната 2006/2007 и 2007/2008 беше прогласуван за најдобар во Премиер лигата, додека во Ла Лига оваа награда ја освои во сезоната 2014/2015.

Со оваа награда Роналдо дефинитивно покажа дека може да игра во различни првенства на највисоко ниво.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com