32.8 C
Skopje
Friday, July 1, 2022

Роналдо најдобар во Серија А

Најчитани вести

Некаде во исто време кога во Париз Лионел Меси шести пат во кариерата ја доби Златната топка, во Милано Кристијано Роналдо беше прогласен за најдобра играч во Серија А, во сезоната 2018/2019.

Италијанците им ги доделија наградите на најдобрите во минатата сезона, а покрај Роналдо, лауреати се и Самир Хандановиќ (најдобар голман), Ганпјеро Гасперини (најдобар тренер) и Аталанта (најдобар клуб). Џанлука Роки ја доби наградата за најдобар судија.

Избран е и идеалниот тим за минатата сезона, во формарција 4-3-3 тој изгледа вака:

Хандановиќ – Кансело, Кулибали, Кјелини, Коларов – Барела, Пјаниќ, Иличиќ – Роналдо, Кваљарела, Запата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com